سالروز درگذشت بانوی مبارز و انقلابی خستگی ناپذیر

سالروز درگذشت بانوی مبارز و انقلابی خستگی ناپذیر

مرضیه حدیدچی معروف به طاهره دباغ در ۲۱ خرداد ۱۳۱۸ در همدان به دنیا آمد. تحصیلات خود را از مکتب‌خانه آغاز کرد و از معلومات پدرش در یادگیری قرآن و نهج البلاغه بهره فراوان برد. با آغاز نهضت امام خمینی(ره) در حالی که به تحصیلات علوم دینی ادامه می‌داد و مادر هشت فرزند بود با پخش و توزیع اعلامیه وارد عرصه مبارزه علیه رژیم پهلوی شد. در ادامه به تشکیلات تحت هدایت استادش شهید آیت‌الله سید محمدرضا سعیدی پیوست و همگام با جامعه روحانیت مبارز و نیز دانشجویان انقلابی، به فعالیتهایش علیه رژیم پهلوی شدت بخشید.

در تابستان سال ۱۳۵۲ دستگیر و پس از چهار ماه بازجویی و حبس در کمیته مشترک ضد خرابکاری، به علت بیماری موقتاً آزاد و به بیمارستان منتقل گردید.

وی پس از مدتی، مجدداً دستگیر و روانه کمیته مشترک می‌شود.

در این نوبت از بازداشت به همراه دختر ۱۴ ساله اش (رضوانه) شدیدترین شکنجه‌ها را تحمل کرده  و بیش از چهار ماه در سلول انفرادی محبوس می شود.

بر اثر شدت شکنجه ها و همچنین شرایط نامناسب فضای زندان و عدم رسیدگی مأمورین، به سختی بیمار و در بیمارستان بستری می شود وتحت عمل جراحی قرار می‌گیرد و از مرگ نجات می یابد و سپس مخفیانه به خارج از کشور می رود.

پس از خروج از ایران با گروه روحانیت مبارز خارج از کشور وارد همکاری شد. پایگاه و مرکز فعالیت این گروه در لبنان و سوریه بود و خانم دباغ به سبب ماموریت ها و برنامه های گروه به کشورهای مختلفی از جمله عربستان، انگلیس، فرانسه و عراق تردد داشت.

ایشان در بسیاری از حرکت ها و فعالیت های مبارزان در خارج از کشور راهپیمایی ها، تظاهرات و اعتصابات شرکت فعال داشت.

پس از هجرت امام خمینی(ره) از عراق به فرانسه و نوفل لوشاتو در پائیز سال ۱۳۵۷، شهید حاج مهدی عراقی با ایشان تماس گرفته و خواستند که به فرانسه برود بنابراین خانم دباغ به خیل یاران رهبر انقلاب پیوست و وظایف اندرونی شامل خرید، شتسشو و امور منزل و همچنین حفاظت از بیت امام خمینی (ره) در نوفل لوشاتو را به عهده گرفت.

از جمله مسؤوليت‌هاي وي در بعد از پيروزي انقلاب اسلامي عبارتند از: اولين فرمانده سپاه غرب کشور، نخستين و تنها فرمانده زن سپاه پاسداران، فرمانده سپاه همدان، يکي از سه نماينده تعيين‌شده از سوي امام خميني(ره) جهت ابلاغ پيام ايشان به گورباچف (رئيس‌جمهور شوروی سابق) در سال ۱۳۶۷، عضو شوراي مرکزي و قائم مقام دبيرکل جمعيت زنان انقلاب اسلامي.

بانو حديدچي دباغ صبح روز ۲۷ آبان ۱۳۹۵ به علت بیماری درگذشت.